هموطنای زیادی از ما می‌پرسن که جاذبه‌های گردشگری و دیدنی های قشم چیان و کجای جزیره قرار دارن. تعداد جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری قشم ۵۰ تایی هست و اگه بخواید همش رو ببینید باید چند روز وقت بذارید. اگه نمی‌تونید چند روز تو قشم بمونید، اشکالی نداره ما از بین دیدنی های قشم، مهم‌تریناش رو بهتون معرفی می‌کنیم و موقعیتاشون رو هم براتون مشخص می‌کنیم. اما قبلش چند تا نکته:

نکته ۱: تو این راهنما فرض کردیم که اقامت شما یا قشمه یا درگهان

اگر شما جای دیگه‌ای مثل اقامتگاه های بوم گردی قشم، اقامت داشته باشید، باز هم این راهنما به دردتون می‌خوره. اما بهتره از نرم افزار گوگل مپ استفاده کنید.

نکته ۲: بهتره ساعت ۸ صبح حرکت کنید.

نکته ۳: اگه به هر دلیل نخواستید بعضی از دیدنی های قشم رو ببینید (مثلا وقت نداشتید)، حتما دره ستاره ها، جزایر ناز، جزیره هنگام و جنگل حرا رو بیینید. البته هر طور شده جزیره هرمز رو هم ببینید. ما اینجا جزیره هرمز رو توضیح ندادیم اما می‌تونید تو مطلب راهنمای جامع سفر به قشم اطلاعات سفر به هرمز رو پیدا کنید.

با توجه به این نکات بهتره نرم افزار گوگل مپ Google Map رو رو گوشیتون داشته باشید. با این نرم افزار می‌تونید راحت مسافت‌ها و زمان تقریبی رسیدن به هر کدوم از جاذبه‌‌ها رو بدست بیارید.

خوبی قشم اینه که مسیر رفتن به جاهای دیدنیش خیلی سرراسته. از نظر موقعیت می‌شه جاذبه های گردشگری قشم رو به سه بخش تقسیم کرد:

۱ جاذبه‌های گردشگری جاده شمالی

۲ جاذبه‌های گردشگری جاده‌های مرکزی

۳ جاذبه‌های گردشگری جاده جنوبی

بر طبق نقشه قشم، جاده شمالی میشه جاده بالای نقشه و جاده جنوبی میشه جاده پایین نقشه.

قسمت‌های بالا و رو به کشورمون میشن جاده شمالی و قسمت‌هایی که رو به خلیج فارس هستن میشن جاده جنوبی

مهمترین جاذبه های گردشگری قشم مربوط میشن به جاده جنوبی و بعد جاده شمالی.

اگر قشم ساکن هستید می‌تونید به این ترتیب شروع کنید:

غار خربس، ساحل طلایی (پلاژ سیمین)

مجتمع تفریحی ساحل طلایی که به پلاژ سیمین قشم هم معروف هست، یه مجتمع اقامتیه که لب دریاست و علاوه بر اینکه یه هتل سه ستارس، ساحل تمیز و شنی اختصاصی داره. تو ساحل طلایی به جز شنا و گشت تو ساحل می‌تونید به ورزش‌ها و تفریحات آبی مثل جت اسکی و غواصی هم بپردازید. اگه اطلاعات بیشتری درباره هتل های قشم می‌خواید روی عبارت هتل های قشم کلیک کنید.

درباره غارهای خربس بیشتر بخونید.

قشم تا غار خربس

دره ستاره ها

دره ستاره ها هم که احتمالا معرف حضور هر کسی که به قشم سفر می‌کنه هست. برای رفتن به دره ستاره ها باید یه فرعی رو دو سه کیلومتر برید تا برسید به روستای پاک برکه خلف. پشت روستا دره ستاره ها قرار داره.

قشم تا دره ستاره ها

جزایر ناز

جزایر ناز هم که احتمالا کم و بیش دربارش شنیدید و خوندید. اما مخصتر اینکه جزایر ناز درواقع دو تا جزیرن که وقتی آب دریا پایین میره، به قشم وصل می‌شن و موقعی که مد می‌شه ارتباطشون قطع میشه. اما دقت کنید که برای رفتن روی جزایر به جزر و مد دریا دقت کنید. ما تو مطلب بهترین زمان برای رفتن به جزایر ناز، زمان‌های تقریبی جزر و مد رو نوشتیم.

اگر موقع رسیدن به محل جزایر ناز، آب دریا بالا باشه، می‌تونید تو ساحل گشت بزنید و از دور جزایر رو تماشا کنید. اما شاید مُصِر باشید که حتما برید رو جزایر ناز. در این صورت می‌تونید مسیر رو ادامه بدید و وقتی موقع مناسب رسید برای تماشا برگرید. اگر هم وقت نشد می‌تونید روز بعد برگردید.

قشم تا جزایر ناز

جزیره هنگام

برای دیدن دلفینها و بازدید از جزیره هنگام باید برید اسکله شیب دراز یا کندالو. اگه دوست دارید شانستون برای دیدن دلفین‌ها بیشتر بشه، پیشنهاد می‌شه ماه‌های خنک سال و حداکثر تا ساعت ۱۰ صبح خودتون رو به اسکله شیب دراز برسونید.

به هر حال وقتی به شیب دراز رسیدید، یه قایق می‌گیرید و میرید گشت جزیره هنگام.

قشم تا جزیره هنگام

جنگل حرا

جنگل حرا که نیازی به معرفی نداره! (اصلا اسمشم نشنیدید؟! درباره جنگل حرا بیشتر بخونید). برای بازدید از جنگل حرا می‌تونید برید به یکی از روستاهای سهیلی یا هفت رنگو. روستاها فاصله چندانی از هم ندارن.

قشم تا جنگل حرا

تنگه چاهکوه

بعد از جنگل حرا با شماست که اول بخواید تنگه چاهکوه رو ببینید بعد غار نمکدان، یا اول غار نمکدان بعد تنگه چاهکوه.

اگه بخواید اول از تنگه چاهکوه بازدید کنید باید مسیر زیر رو طی کنید:

قشم تا چاهکوه

غار نمکدان

غار نمکدان طولانی‌ترین غار نمکی جهان به حساب میاد و نزدیک روستای کانی قرار داره. چون غار نمکدان از قشم دوره، خیلی از افراد بازدید از اون رو بی خیال می‌شن. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اینجا رو اصلا از دست ندید. ضمنا سواحل اطراف روستای کانی واقعا جای بکر و قشنگیه. برای رفتن به غار نمکدان دوتا انتخاب دارید: می‌تونید اول برید تنگه چاهکوه که بالا توضیح دادیم. یا می‌تونید اول برید غار نمکدان بعد تنگه چاهکوه. برای این مورد باید مسیر زیر رو طی کنید:

مسیر قشم تا غار نمکدان. مسیری که از تنگه چاهکوه عبور نمیکنه!

چند نکته برای شروع از درگهان:

مسیر رفتن از درگهان به جاهای دیدنی قشم، درست شبیه مسیریه که بالا توضیح دادیم. تنها تفاوت، مسیر رسیدن به غار خربسه. باقی مسیر مثل بالاس.

درگهان تا غار خربس:

برای رفتن از درگهان به غار خربس، باید مسیر پایین که از رمکان میگذره رو طی کنید:

درگهان تا غار خربس

چند نکته تکمیلی:

مسیری که بالا توضیح دادیم مسیر کامل و سرراستیه. اما فرض کنیم بعضی جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو قبلا دید یا نمی‌خواید ببینید. در این صورت برای بعضی جاذبه‌ها گردشگری میشه از مسیرهای دیگه رفت.

دره ستاره ها:

برای رفتن از درگهان به دره ستاره ها می‌تونید مسیر دیگه‌ای رو انتخاب کنید. مسیری که از گیاهدان، رمکان، زیرانگ و ریگو می‌گذره. ضمنا خوبی این مسیر اینه که می‌تونید تو گیاهدان و رمکان سراغ لوازم خانگی رو بگیرید.

درگهان تا دره ستاره ها

جزایر ناز:

برای رفتن از درگهان به جزایر ناز هم می‌تونید مسیر دیگه‌ای رو که از گیاهدان، رمکان و سوزا می‌گذره، انتخاب کنید.

درگهان تا جزایر ناز

جزیره هنگام:

اگه دوست دارید مستقیما از درگهان به اسکله کندالو (جزیره هنگام) برید، بهتره مسیر پایین رو طی کنید:

درگهان تا جزیره هنگام

جنگل حرا:

برای دیدن جنگل حرا هم می‌تونید یکی از دو مسیر پایینی رو طی کنید. مسیر دوم شامل طی کردن جاده شمالی و گذر از لافته.

درگهان تا جنگل حرا

درنهایت باز هم توصیه می‌کنیم از نرم افزار گوگل مپ گوشیتون استفاده کنید.

عکس بگیرید، برامون بفرستید و برامون کامنت بذارید. مشکلی بود حتما تماس بگیرید.

خوش بگذره 🙂

پاسخ دادن