دیدنی‌های قشم خیلی زیادن و هموطنای زیادی از ما می‌پرسن که جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی قشم چیان و کجای جزیره قرار دارن. تعداد جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری قشم ۵۰ تایی هست و اگه بخواید همش رو ببینید باید چند روز وقت بذارید. اگه نمی‌تونید چند روز تو قشم بمونید، اشکالی نداره ما از بین جاهای دیدنی قشم، ۷ تا از مهم‌تریناش رو بهتون معرفی و موقعیتاشون رو هم براتون مشخص می‌کنیم. اما قبلش چند تا نکته:

نکته ۱: تو این راهنما فرض کردیم که اقامت شما یا قشمه یا درگهان

اگر شما جای دیگه‌ای مثل اقامتگاه های بوم گردی قشم، اقامت داشته باشید، باز هم این راهنما به دردتون می‌خوره. اما بهتره از نرم افزار گوگل مپ استفاده کنید.

نکته ۲: بهتره ساعت ۸ صبح حرکت کنید.

نکته ۳: اگه به هر دلیل نخواستید بعضی از دیدنی های قشم رو ببینید (مثلا وقت نداشتید)، حتما دره ستاره ها، جزایر ناز، جزیره هنگام و جنگل حرا رو بیینید. البته هر طور شده جزیره هرمز رو هم ببینید. ما اینجا جزیره هرمز رو توضیح ندادیم اما می‌تونید تو مطلب راهنمای جامع سفر به قشم اطلاعات سفر به هرمز رو پیدا کنید.

با توجه به این نکات بهتره نرم افزار گوگل مپ Google Map رو رو گوشیتون داشته باشید. با این نرم افزار می‌تونید راحت مسافت‌ها و زمان تقریبی رسیدن به هر کدوم از جاذبه‌‌ها رو بدست بیارید.

خوبی قشم اینه که مسیر رفتن به جاهای دیدنیش خیلی سرراسته. از نظر موقعیت می‌شه جاذبه های گردشگری قشم رو به سه بخش تقسیم کرد:

۱ جاذبه‌های گردشگری جاده شمالی

۲ جاذبه‌های گردشگری جاده‌های مرکزی

۳ جاذبه‌های گردشگری جاده جنوبی

بر طبق نقشه قشم، جاده شمالی میشه جاده بالای نقشه و جاده جنوبی میشه جاده پایین نقشه.

قسمت‌های بالا و رو به کشورمون میشن جاده شمالی و قسمت‌هایی که رو به خلیج فارس هستن میشن جاده جنوبی

مهمترین جاذبه های گردشگری قشم مربوط میشن به جاده جنوبی و بعد جاده شمالی.

اگر قشم ساکن هستید می‌تونید به این ترتیب شروع کنید:

غار خربس، ساحل طلایی (پلاژ سیمین)

غارهای خربس قشم

مجتمع تفریحی ساحل طلایی که به پلاژ سیمین قشم هم معروف هست، یه مجتمع اقامتیه که لب دریاست و علاوه بر اینکه یه هتل سه ستارس، ساحل تمیز و شنی اختصاصی داره. تو ساحل طلایی به جز شنا و گشت تو ساحل می‌تونید به ورزش‌ها و تفریحات آبی مثل جت اسکی و غواصی هم بپردازید. اگه اطلاعات بیشتری درباره هتل های قشم می‌خواید روی عبارت هتل های قشم کلیک کنید.

یکی دیگه از جاهای دیدنی قشم، مجموعه غارهای خربس هستن. غارهای خربس  قشم تو فاصله حدود ۱۰ کیلومتری شهر قشم قرار دارن.

به صورت کلی غارهای خربس از مجموعه ای از غار های تو در تو تشکیل شدن که با فرسایش خاک و عبور اون از تو سنگ ها به وجود اومدن.

بعد ها بومی ها برای پناهگاه خودشون اومدن این غارهاکه حدود ۳۰ متر بالاتر از زمینن رو شکل دادن و از اون استفاده کردن.

قشم تا غار خربس

دره ستاره ها

دره ستارگان قشم

دره ستاره ها هم که احتمالا معرف حضور هر کسی که به قشم سفر می‌کنه هست. دره ستارگان یا همون دره ستاره ها یکی از جاهای دیدنی قشم به حساب میاد که نزدیک روستای برکه خلف واقع شده و از نظر زمین‌شناسی قدمتی حدود ۲ میلیون سال داره که از فرسایش خاک اون منطقه طرح های خیلی جالبی تو این دره به وجود اومده.

خاک سست این منطقه باعث شده که فرسایش خیلی زیادی از طریق باد و بارون به وجود بیاد و وقتی که باد تو دره میپیچه صداهای عجیبی تو این به گوش میرسه که بعضی بومی ها میگن صدای اجنه است و برای همین شب ها نمیرفتن تو دره. برای رفتن به دره ستاره ها باید یه فرعی رو دو سه کیلومتر برید تا برسید به روستای پاک برکه خلف. پشت روستا دره ستاره ها قرار داره.

قشم تا دره ستاره ها

جزایر ناز

جزایر ناز قشم

جزایر ناز هم که احتمالا کم و بیش دربارش شنیدید و خوندید. اما مخصتر اینکه جزایر ناز درواقع دو تا جزیرن که وقتی آب دریا پایین میره، به قشم وصل می‌شن و موقعی که مد می‌شه ارتباطشون قطع میشه. اما دقت کنید که برای رفتن روی جزایر به جزر و مد دریا دقت کنید. ما تو مطلب بهترین زمان برای رفتن به جزایر ناز، زمان‌های تقریبی جزر و مد رو نوشتیم.

اگر موقع رسیدن به محل جزایر ناز، آب دریا بالا باشه، می‌تونید تو ساحل گشت بزنید و از دور جزایر رو تماشا کنید. اما شاید اصرار داشته باشید که حتما برید رو جزایر ناز. در این صورت می‌تونید مسیر رو ادامه بدید و وقتی موقع مناسب رسید برای تماشا برگرید. اگر هم وقت نشد می‌تونید روز بعد برگردید. خلاصه اینکه اومدید سمت ما، هر کدوم از جاهای دیدنی قشم رو نتونستید ببینید، این یکی رو از دست ندید.

قشم تا جزایر ناز

جزیره هنگام

دلفین های جزیره هنگام

برای دیدن دلفینها و بازدید از جزیره هنگام باید برید اسکله شیب دراز یا کندالو. اگه دوست دارید شانستون برای دیدن دلفین‌ها بیشتر بشه، پیشنهاد می‌شه ماه‌های خنک سال و حداکثر تا ساعت ۱۰ صبح خودتون رو به اسکله شیب دراز برسونید.

به هر حال وقتی به شیب دراز رسیدید، یه قایق می‌گیرید و میرید گشت جزیره هنگام.

قشم تا جزیره هنگام

جنگل حرا

جنگل های حرا قشم

و به! می‌رسیم به یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی قشم یعنی جنگل حرا. جنگل های حرا قشم محل زندگی گونه های خیلی زیادی از گیاهانو جانورانی هستند که خیلی از اون ها مختص همین جنگل ها محسوب میشن.

حرا که مقدار زیادی از این جنگل ها رو شامل میشه یه درختیه که ریشه ای داره که تو عمق چند صد متری دریا است و با جزر و مد قسمت بالاییش پدیدار میشه و بعد هم ناپدید میشه.

برای رفتن و لذت بردن از این جنگلا قایق های تفریحی هم هست که میتونین اجاره کنین و از گردش لذت ببرین.

برای بازدید از جنگل حرا می‌تونید برید به یکی از روستاهای سهیلی یا هفت رنگو. روستاها فاصله چندانی از هم ندارن.

قشم تا جنگل حرا

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه

اگر تا اینجا از جاهای دیدنی قشم بازدید کردید ولی هنوز طبع ماجراجوییتون سیر نشدید، دیدنی بعدی قشم رو امتحان کنید:

تنگه چاهکوه حدود ۹۰ کیلومتر با شهر قشم فاصله داره.

وقتی برید اونجا یه سری چاه های کم عمق میبینین که برای جمع آوری آب استفاده میشده که دلیل اصلی نام گذاری این دره هم همینه.

باید سعی کنید تو فصول خنک تر سال به این تنگه برید، به خاطر گرمای زیاد و تنگ بودن بعضی قسمتای این دره ممکنه با مشکلاتی روبرو بشید پس آب حتما با خودتون همراه داشته باشین.

بعد از جنگل حرا با شماست که اول بخواید تنگه چاهکوه رو ببینید بعد غار نمکدان، یا اول غار نمکدان بعد تنگه چاهکوه.

اگه بخواید اول از تنگه چاهکوه بازدید کنید باید مسیر زیر رو طی کنید:

قشم تا چاهکوه

غار نمکدان

غار نمکدان

غار نمکدان یا غار نمکی که طولانی ترین غار نمکی جهان محسوب میشه،نزدیک روستای کانی قرار داره و حدود ۶ کیلومتر طول داره.

البته این غار یکی از چندین غار نمکی هست که تو کوه مخروطی شکل نمکدان شکل گرفته. ارتفاع این کوع حدود ۳۴۰ متره.

اگه به غار نمک برید حس این بهتون دست میده که وارد یه منطقه کوهستانی پر برف شدین ولی به جای برف همش نمکه!

این منطقه برای عاسی واقعا جای بکریه، البته باید با خودتون چراغ قوه همراه داشته باشین چون از حدود ۲۰ متر به بعد دیگه غار تاریک میشه.

چون غار نمکدان از قشم دوره، خیلی از افراد بازدید از اون رو بی خیال می‌شن. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اینجا رو اصلا از دست ندید. ضمنا سواحل اطراف روستای کانی واقعا جای بکر و قشنگیه. برای رفتن به غار نمکدان دوتا انتخاب دارید: می‌تونید اول برید تنگه چاهکوه که بالا توضیح دادیم. یا می‌تونید اول برید غار نمکدان بعد تنگه چاهکوه. برای این مورد باید مسیر زیر رو طی کنید:

مسیر قشم تا غار نمکدان. مسیری که از تنگه چاهکوه عبور نمیکنه!

چند نکته برای شروع از درگهان:

مسیر رفتن از درگهان به جاهای دیدنی قشم، درست شبیه مسیریه که بالا توضیح دادیم. تنها تفاوت، مسیر رسیدن به غار خربسه. باقی مسیر مثل بالاس.

درگهان تا غار خربس:

برای رفتن از درگهان به غار خربس، باید مسیر پایین که از رمکان میگذره رو طی کنید:

درگهان تا غار خربس

چند نکته تکمیلی:

مسیری که بالا توضیح دادیم مسیر کامل و سرراستیه. اما فرض کنیم بعضی جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو قبلا دید یا نمی‌خواید ببینید. در این صورت برای بعضی جاذبه‌ها گردشگری میشه از مسیرهای دیگه رفت.

دره ستاره ها:

برای رفتن از درگهان به دره ستاره ها می‌تونید مسیر دیگه‌ای رو انتخاب کنید. مسیری که از گیاهدان، رمکان، زیرانگ و ریگو می‌گذره. ضمنا خوبی این مسیر اینه که می‌تونید تو گیاهدان و رمکان سراغ لوازم خانگی رو بگیرید.

درگهان تا دره ستاره ها

جزایر ناز:

برای رفتن از درگهان به جزایر ناز هم می‌تونید مسیر دیگه‌ای رو که از گیاهدان، رمکان و سوزا می‌گذره، انتخاب کنید.

درگهان تا جزایر ناز

جزیره هنگام:

اگه دوست دارید مستقیما از درگهان به اسکله کندالو (جزیره هنگام) برید، بهتره مسیر پایین رو طی کنید:

درگهان تا جزیره هنگام

جنگل حرا:

برای دیدن جنگل حرا هم می‌تونید یکی از دو مسیر پایینی رو طی کنید. مسیر دوم شامل طی کردن جاده شمالی و گذر از لافته.

درگهان تا جنگل حرا

اگه هنوز هم از دیدن این همه جای دیدنی خسته نشدید، پارک کروکودیل قشم رو اصلا فراموش نکنید.

ما مهم‌ترین دیدنی های قشم رو تو نقشه پایین مشخص کردیم. قبل از سفر خوبه که یه نگاه بهش بندازید.

نقشه جاذبه های گردشگری قشم
نقشه جاذبه های گردشگری قشم در یک نگاه

برای دانلود نقشه بالا کلیک کنید.

درنهایت باز هم توصیه می‌کنیم از نرم افزار گوگل مپ گوشیتون استفاده کنید.

این شما و این قشم، و این همه جای دیدنی، پس اون ساک رو سریعتر جمع کنید که وقت نداریم.

عکس بگیرید و برامون بفرستید. اگه هم مشکلی بود حتما کامنت بذارید.

خوش بگذره 🙂

پاسخ دادن

 1. راس آراز

  من یه هفته مرخصی گرفتم و با چهار نفر دیگه اومدم قشم تا دیروز که همه دنبال خرید بودن و الان هم که ماشینها پر شده و دیگه جا برای سوزن انداختن هم ندارن مجبور شدن خرید رو متوقف کنن. اما تا لنگ ظهر میخوابن و صبح زود راه نمی افتن که بریم جاهای دیدنی رو ببینیم. من دوست دارم هرجا می رم غذاهای محلی رو امتحان کنم ولی اینها فقط پیتزا و ساندویچ میخورن. شما بگید چه کار کنم که اینها به راه راست هدایت بشن ؟؟ 😭😭😭😭😭

  1. ابراهیم قشم گردی

   ها ها ها…
   اشکال نداره یه سر ببریدشون بغل سیتی سنتر تو پارک زیتون. مزه ساحل که چشیدن بگید میگن این جاده رو بگیرید برید، اون ته مهای جزیره اطراف غار نمکی ساحلش خیلی قشنگه. قبول که کردن تو راه رسیدن به نمکدان، از خربس و دره ستارگان و سواحل ناز رد میشید بعدم میرسید به شیب دراز، خواستید از اینجا میشه رفت هنگام. نخواستید هم فرمونو یه کم بچرخونید برید جنگل حرا یه پنج دقیقه بعد از اون هم چاهکوئه. بعد میرسید به اون سواحل اسرار امیز.
   البته تو یه روز یه کم سخته اما میشه تو یه روز و نصف خلاصش کرد
   😉

 2. فائقه خوشنودی

  اگر امکانش هست شماره تماس دفتر تور جزیره را بدهید

  1. ابراهیم قشم گردی

   تورهای زیادی هستن. مثلا میتونید با این شماره تماس بگیرید:

   دلفین سیر ساحل قشم ۰۹۰۳۹۴۰۶۶۷۶

 3. فائقه خوشنودی

  این تورای داخل جزیره قیمتشون چنده و کجاها می برند؟

  1. ابراهیم قشم گردی

   بسته به بسته انتخابی شما متفاوته: از ۴۰ تومن برای هر نفر تا ۱۰۰ تومن. باز هم بسته به بسته انتخابی شما جاهاش فرق میکنه. اما جاهای معروفی رو که اینجا نوشتیم، میبرن.

 4. منصوره

  مرسی از اطلاعات مفیدتون. جایی تو جزیره هست که برای گشت در جزیره ثبت نام کنن و همه این جاهارو ببرن؟ برای کسایی که با تور میان و ماشین ندارن.

  1. ابراهیم قشم گردی

   مرسی از شما که عازم قشم هستین 🙂

   بله هست. مثلا شما وقتی رسیدید میتونید برید بازار ستاره، دقیقا بعد از ورود و جلو پله برقی می‌تونید برای تورهای جزیره اقدام کنید.