برای خیلی از هموطنا این سوال پیش میاد که: بهترین موقع سال برای سفر به قشم چه ماهیه؟ البته این سوال کمی پیچیدس. بهترین موقع برای چه کاری؟ برای خرید از قشم؟ برای گشت و گذار و دیدن جاذبه های گردشگری؟ یا شنا؟

آب و هوا و دمای قشم در طول سال متغیره و این تفاوت آب و هوایی روی گردشگری هم تاثیر می‌ذاره. مثلا چون بیشتر (همه) جاذبه های گردشگری قشم طبیعی رو روباز هستن، برای گشت و گذار گرمای هوا ممکنه شما رو اذیت کنه.

از یه طرف درسته که تو پاییز و زمستون هوا برای گردش خوبه، اما آب دریا برای شنا سرده. البته نه اونقدر که نتونید پاتون رو تو آب بزنید.

چون تو فصول گرم سال مسافر کمتره، شاید فروشنده‌ها تخفیف بیشتری قائل بشن. از این نظر فصول گرم بهتره. (البته اگر نمی‌خواید پوشاک گرم بخرید!)

یه مورد دیگه هم البته اقامته. بالاخره شما تو سفر به قشم باید شب رو یه جا بمونید. برای اقامت هم شما چهارتا انتخاب دارید: هتل، سوئیت، اقامتگاه بوم گردی و چادر. هزینه رزرو هتل و سوئیت به میزان مسافر بستگی داره و میزان مسافر هم به آب و هوا.

پس اگر قصد سفر به قشم رو دارید، اول هدفتون رو مشخص کنید و ببینید اولویتاتون چیه. مثلا ببینید قصدتون خریده یا گردش. اگر قصدتون گردشه، می‌خواید چادر بزنید یا ترجیح می‌دید که هتل رزرو کنید. یا موارد دیگه.

با در نظر گرفتن نکات بالا ما بهترین مواقع رو براتون مشخص می‌کنیم. اگر شما در زمینه خرید یا گردشگری  در قشم تجربه‌ای دارید که دوست دارید با ما و هموطنای دیگه به اشتراک بذارید و فکر می‌کنید به درد بقیه می‌خوره، معطل نکنید و تو قسمت نظرات با ما درمیون بذارید.

خرید از قشم:

به طور کلی خرید از قشم نسبت به خرید از شهرهای دیگه به صرفه‌تره. چه شما بخواید بدلیجات بخرید، چه سیسمونی و چه لوازم برقی (حتی لاستیک).

خیلی سوال می‌شه که مثلا سیسمونی یا سرویس خواب و حمام رو از کدوم بازار قشم یا درگهان بگیریم. به طور کلی مراکز خرید قشم و درگهان تخصصی نیستن. یعنی تقریبا تو همه بازارها و مراکز خرید، همه چی پیدا میشه و اینطوری نیست که مثلا توی سیتی سنتر یا بازار ستاره یا هر کدوم از مراکز خرید درگهان، یه صنف خاص کار کنن. توی همه مراکز خرید جزیره قشم، از سیسمونی گرفته تا لوازم برقی و آرایشی و ساعت و… پیدا می‌شه.

برای خرید کاری که شما باید بکنید اینه که اول هدفتون رو مشخص کنید. مثلا تعیین کنید که دنبال چه کالایی هستید. بعد از اون از دوستان و آشناها و وبسایت‌های اینترنتی مثل وبسایت ما کمک بگیرید. در آخر هم اگر کمی وقت بذارید و گشتی تو مراکز خرید بزنید، مطمئنا به هدفتون می‌رسید.

در مورد بهترین موقع برای خرید از قشم هم باید بگیم به طور کلی هر موقعی. بذارید این موضوع رو از دو جنبه بررسی کنیم:

۱- آب و هوا

ساده بگیم این مورد تاثیر نداره! (نه کاملا اما خب تاثیرش خیییلی کمه). آب و هوای قشم تو فصول مختلف سال با هم فرق می‌کنه. گرمای هوا حدودا از اواسط فروردین شروع می‌شه تا اواسط شهریور (بعضی شب‌ها هوا خوبه). از اوسط شهریور هم کم کم هوا شروع می‌کنه به خنک شدن. با وجود اینکه توی بهار و تابستون هوا گرمه، اما اکثر مراکز خرید قشم رو بسته هستن و سیستم تهویه خوبی دارن. تنها استثنا البته بازار قدیم قشم و بازار قدیم درگهان هستن. با این حال فروشگاه‌های این دو بازار به خاطر روشن بودن مداوم کولر خنک هستن و مشکل چندانی نخواهید داشت.

پس به طور کلی اگه قصدتون از سفر به قشم، خریده، زیاد نگران آب و هوا نباشید.

۲- قیمت

این مورد هم چندان متغیر نیست. به جز نوروز که قیمتا کمی بالاتره.

اگه می‌خواید درباره خرید بیشتر بدونید مطلب راهنمای مراکز خرید قشم رو بخونید.

گشت و گذار (دیدن جاذبه های گردشگری):

گفتیم که به طور کلی جاذبه های گردشگری قشم رو باز هستن و همشون رو هم فقط روزا میشه دید. استثنا تنها موزه ژئوپارک و پارک کروکودیل نوپک هستن که شب‌ها هم برای بازدید بازن. البته خود قشم یه جاذبه گردشگریه. یعنی مثلا ساحل که همیشه به روی همه بازه و شما هر وقت خواستید هرجا خواستید می‌تونید برید لب ساحل و از دیدن دریا و شنیدن صدای موجا لذت ببرید.

چون جاذبه های گردشگری قشم اکثرا رو باز هستن، بازدید لذت بخش از این جاذبه‌ها خیلی به آب و هوا بستگی داره. پس بهترین مواقع برای بازدید از دیدنی های قشم، اوقات خنک سال یعنی از اواسط شهریور تا اواسط فروردینه. (نهایتا تا اواسط اردیبهشت) بعد از اون با اینکه شب‌ها هوا خنکه ولی روزا گرم میشه.

اواسط فروردین تا اواسط شهریور:

هوا کم کم گرم میشه و از اواسط اردیبهشت گرما اذیت می‌کنه. توصیه میشه برای گردش این ماه‌ها رو انتخاب نکنید.

لاکپشت های پوزه عقابی اواخر اردیبهشت از تخم بیرون میان و اگه مشتاق دیدار و عکاسی از این موجودات زیبا هستید بهترین موقع آخر اردیبهشته.

بهترین زمان برای شنا و ساحل گردی، ماه‌های گرم ساله. آب دریا از اوایل فروردین تا نهایتا اواخر مهر و حتی آبان برای شنا عالیه. (بهترین حالت اوایل فروردین تا اوایل مهر)

اواسط شهریور تا اواسط فروردین:

مثلا اگر موقع سفر به هنگام مشتاق دیدن دلفین ها هستید، بهتره تو ماه‌های خنک و اوایل صبح شانستون رو امتحان کنید.

آب دریا سرده و برای شنا مناسب نیست. (تا اواخر مهر و از اوایل فروردین دمای آب مناسبه)

هوا خنکه بهترین ایام برای دیدن جاذبه های گردشگری قشم.

شنا:

شنا هم مربوط میشه به جاهای دیدنی قشم. ولی چون اولا وضعیتش درست برعکس بقیه جاذبه هاس و در ثانی قشم هیچی که نداشته باشه همین سواحل بکر خودشون یک جاذبه گردشگری هستن و ارزش داره ادم به خاطرشون از دو هزار کیلومتر اونطرفتر پاشه بیاد قشم!

بگذریم؛ درسته که اینجا جنوبه و هوا گرم، اما اینجوری نیست که تو پاییز و زمستون که هوا بهتره، آب دریا هم خنک باشه. توی وبسایت های اینترنتی زیاد دیدیم که توصیه کردن که بهترین مواقع سال برای سفر و شنا اواخر پاییزه. نه! اون مواقع آب دریا برای شنا سرده و اگر دوست ندارید سرما بخورید اصلا بهش فکر نکنید. به جاش اگه واقعا دوست دارید از دریا و شنا لذت ببرید، فصول گرم سال رو انتخاب کنید. از اوایل فروردین تا نهایتا اواخر مهر و اوایل آبان. (بهترین حالت اوایل فروردین تا اوایل مهر)

دقت کنید که گفتیم آب برای شنا سرده اما نه اونقدر سرد که نتونید پا رو به آب بزنید و تو شن‌های نرم ساحل قدم بزنید.

لابد می‌پرسید که کجاها برای شنا خوبه. خب جواب ما اینه که هر جا اراده کنید و ساحل مناسب و شنی پیدا کنید. اما چندجا از بهترین جاها این موارده:

پارک زیتون:

پارک زیتون یک پارک ساحلی کنار سیتی سنتره  و نزدیک دریا ساخته شده. شما می‌تونید تو ساحل پارک شنا کنید.

مجتمع تفریحی ساحل طلایی (پلاژ سیمین): این مجتمع هم هتله و هم مکان تفریح با ساحل اختصاصی. اگر دوست نداشتید از هتل استفاده کنید می‌تونید از امکانات تفریحش استفاده کنید.

سواحل بکر اطراف روستای کانی:

اگر وقت بذارید و برید غرب جزیره، میتونید از سواحل دست نخورده و ساکت روستای کانی لذت ببرید.

هر جایی که عشقتون کشید!!

اواسط فروردین تا اواسط شهریور:

اب دریا برای شنا عالیه این زمان می‌تونه تا اوایل فروردین و اواخر مهر و آبان هم کش بیاد. اما تضمینی نیست که تو آبان و آذر آب دریا مناسب باشه.

اواسط شهریور تا اواسط فروردین:

از اواخر پاییز آب دریا برای شنا سرده و توصیه نمیشه که برای شنا برنامه بریزید.

اقامت:

شما برای اقامت تو قشم چهار تا انتخاب دارید:

چادر بزنید:

شما می‌تونید هر جایی تو قشم چادر بزنید اما ما معمول ترین مکان‎ها رو اینجا لیست کردیم. هوا معمولا برای چادر زنی تو قشم همه ایام سال به جز مواقع گرم سال خوبه. برای ایام سرد سال حتما لباس گرم و پتو فراموش نکنید. البته تو روزای گرم سال چندان چادر توصیه نمیشه.

هتل رزرو کنید:

قیمت هتل معمولا تو ایام گرم سال که مسافر کمتره، پایینه. اما در مواقع سرد سال کمی قیمت ها میره بالا و تو نوروز به دلیل زیاد شدن مسافرا، هزینه اتاق ها تا دو و سه برابر زیاد میشه.

سوئیت اجاره کنید:

تغییرات قیمت اجاره سوئیت تو قشم هم مثل قیمت هتله. با این حال باز هم قیمت سوئیت نسبت به هتل ها پایینتره.

اقامتگاه بوم گردی:

اقامتگاه بوم گردی یه سری خونه روستایی هستن که برای پذیرایی از میهمان اماده شدن و اموزش دیدن. این اقامتگاه ها امنن و برای این کار از منطقه ازاد قشم مجوز دارن.

اواسط فروردین تا اواسط شهریور:

چادر:

برای اقامت شبانه خوب. روزها گرم.

هتل:

قیمت مناسب.

سوئیت:

قیمت مناسب.

اقامتگاه بومگردی:

انتخاب عالی برای گردشگری تو قشم. قیمت خوب.

اواسط شهریور تا اواسط فروردین:

چادر:

عالی

هتل:

به جز نوروز قیمت کمی بالاتر از روزهای گرم سال. نوروز قیمت بالا.

سوئیت:

قیمت مناسب. نوروز بالا.

اقامتگاه بوم گردی:

قیمت کمی بالاتر از حالت عادی.

نتیجه گیری:

به طور کلی خوبه که اول هدفتون رو از اومدن به قشم مشخص کنید و بعد تصمیم بگیرید که کی بیاید قشم. سفر خوبی داشته باشید.

ما تو جدول پایین موارد بالا رو امتیاز دهی کردیم تا بهتر بتونید تصمیم بگیرید. برای اینکه بدونید بهترین موقع کی هست، اولویت‌هاتون رو تو ماه‌های مختلف با هم جمع بزنید. مثلا اگه قصدتون فقط گردشگریه، اعداد مربوط به اقامت و گردشگری رو تو ماه‌های مورد نظرتون با هم جمع بزنید تا دستتون بیاد که کی بیاید تا سفر بیشتر بهتون بچسبه. (اگه با موبایل هستید برای نمایش بهتر جدول، حالت افقی گوشیتون رو فعال کنید.)

ضمنا باز هم سوالی بود معطل نکنید و تو کامنت از ما بپرسید.

بهار تابستان پاییز زمستان
فروردین اردیبهشت خرداد تیر مرداد شهریور مهر آبان آذر دی بهمن اسفند
خرید ۹ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰
گردشگری ۹ ۶ ۵ ۵ ۵ ۹ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰
اقامت ۷ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۹ ۹ ۹ ۹ ۹ ۹
شنا ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۹ ۷ ۶ ۵ ۵ ۵

 

پاسخ دادن